O nás

 

historia-brigady

História Ľahkej protitankovej brigády Glasnák sa začala písať dovozom prvého Volva C202 Feltvogn z Nórska v roku 2008. Na jeseň v roku 2008 na Poslednom výstrele bola brigáda de facto založená. Zakladajúci členovia brigády sú Milan Glasnák kapitán v zálohe a Jakub Glasnák. Tu bolo rozhodbuté o budúcnosti a hlavných cieloch brigády.

  1. Účasť na Military akcii – Slovenské piesky 2009 1.ročník
  2. Určenie historického obdobia, ktoré chce brigáda prezentovať
  3. Určenie výstroje, výzbroje a vozového parku

Marec 2009 – Dovoz výsadkárskeho vozidla Faun Kraka
Apríl 2009 – Účasť na akcii Prvý výstrel s novým členom “Alexom” Bohúnom.
Jún 2009 – Máme prvý maschin gewehr MG 42
August 2009 – Účasť na 1.ročníku Slovenské piesky s veľkým stanom a novými členmi – Martin Šimúnek, Róbert Urban a Martin Polanský
Október 2009 – Účasť na akcii Posledný výstrel

Rok 2010 – Zahájili sme ho Prvým výstrelom s novou felt lafetou na MG 42
August 2010 – Účasť na Slovenských pieskoch priniesla prvé ocenenie od organizátorov akcie – 4.miesto: Učme sa ako sa zakopať a opevniť, za dobový tábor “prepad Bundeswehr tábora ruskými vojakmi”- ubránili sme sa. Pridali sa k nám nový členovia: Martin Uhlík, Marek Moravčík a Michal Škarba

Október 2010 – Posledný výstrel – Jakub Glasnák s vozidlom Volvo C202 Feltvogn vyhráva závod okolo pieskovne. Poráža vozidlá Jeep, Gaz, Uaz o jeden celý okruh.

Rok 2011 – Prvý výstrel – perfektná akcia ako vždy!
August 2011– Slovenské piesky – Organizátor nám pridelil nové strategické miesto na tábor. Zakopali a opevnili sme sa tak, že sme dostali pamätný granát – 2.miesto za dobový vojenský tábor. Pred nami na 1.mieste skončili českí bojovníci od Tobruku, ktorých najbližšie obdobie nikto neporazí. Na tejto akcii sa začala písať naša bojová história. Priniesli sme prvú FN FAL a prvý krát sme predviedli tzv. malý boj Ľahkej protitankovej brigády Glasnák proti ČSĽA. Bola to naša prvá bitka priamo v tábore na ktorej sme zvíťazili.

Rok 2012 – Začal na Prvom výstrele v Lozorne. Tam sme si všetci vyskúšali ako vieme odolávať nočným mrazom.
Na 4.ročníku Slovenských pieskoch nás zaradili organizátori do hlavného programu v sobotu. Predviedli sme boj Bundeswehru proti ČSĽA, v ktorom sme proti BVP použili “raketové” zbrane – pekný efekt.
Ďalej vznikla nová akcia Petržalské bunkre s názvom “Ubránili by sme sa?”. Pozvali nás chalani, ktorí sa o bunker starali a zrekonštruovali ho.
Posledný výstrel 2012 v lozorne – klasika, ktorá nemá chybu

Prvý výstrel 2013 – Lozorno – Perfektné
Tankové dni Laugarício – 1. ročník v roku 2013 -priviezli sme našu novinku Volvo BV 202 Bandvagn (snowcat), Kraku, Aluzink a veľa ručných zbraní a novinku naše ručné raketové delostrelectvo – 2 kusy “pancierovky”, Carl Gustav s výbavou. Boj BW proti ČSĽA sme museli prehrať aj keď nás bolo oveľa viac ako bolo vojakov ČSĽA. Bola to veľmi pekná akcia a mali sme veľmi veľa divákov. 1.krát sme boli v televízii. Organizátor Simeon a syn bol s našou brigádou spokojný tiež.
Slovenské piesky 2013 – Znova sme dostali príležitosť zabojovať v hlavnom sobotnajšom programe BW prosti “Rusom”. Organizátor nás za našu snahu odmenil 2.miestom.
Posledný výstrel 2013 sa konal na tradičnom mieste v pieskovni, v znamení mieru, dobrých nápojov a gulášu.

Február 2014 -Konečne sme si kúpili náš prvý tank. Nie je to vlastne tank ale pásový obrnený transportér Saurer 4K 4FA-G2 s vežou a 20mm kanónom.
Tankové dni laugarício 2014 – premiéra zrenovovaného MV -750 dopadla nad naše očakávanie – taký veľký záujem sme nečakali. Premiéra nášho “tanku” Saurer bola práve tu. Vyskúšali sme si streľbu z kanóna. O strelivo sa nám starajú naši kamaráti pyrotechnici, ktorí zabezpečovali celú akciu – skvelý efekt. Predviedli sme skvelú ukážku BW proti teroristom, kde sme bojovali všetkými nášimi zbraňami. Diváci boli spokojní, prišlo ich veľmi veľa. Znova sme sme boli v televízií. Pridal sa nový člen Peter Unčík.

Slovenské piesky 2014 – Renováciu Volva C202 Felgvogn sme nestihli dokončiť, bola to škoda. Ale jazdy so Saurerom v pieskovni stoja za to. Aj napriek zraneniu krku hlavného tankistu. V hlavnom programe sa nám neušlo miesto ale za to divákov v tábore sme mali veľmi veľa. Každí si chcel vyskúšať streľbu z našich zbraní alebo sa odviesť na Saureri. Zaujali sme aj redaktorov našej najsledovanejšie televízie –  znova na obrazovke. Z vojakov našej brigády sa stávajú známe tváre televízie.  Pridal sa nový člen Michal Radakovič.

Posledný výstrel 2014 –  Super atmosféra, tradične dobré nápoje – super akcia.

Prvý výstrel 2015 – Ako vždy u nás v tábore,  panovala klasicky dobrá atmosféra, všetci sme si to užili ! Pridal sa nový člen – Tibor Grus.

Tankové dni Laugarício 2015 – 3.ročník Tankových dní bol výborný. Priviezli sme novinku Cagivu Elefant 125 ktorá patrične dostala zabrať. Taktiež sme potešili kopu detí či už jazdami na Saureri, Krake alebo strelbou zo všetkých naších zbraní.

 

Spolupracujeme s: